piątek, 21 stycznia 2022

Odzież robocza a odzież ochronna

 Odzież robocza a odzież ochronna

Odzież jaką noszą pracownicy można podzielić na dwa rodzaje:

- odzież roboczą

- odzież ochronną.

W przeważającej ilości przypadków odzież robocza nie wymaga certyfikowania w przeciwieństwie to tej ochronnej/ ostrzegawczej. Taka odzież, aby mogła zostać dopuszczona do użytkowania przez pracowników w określonych sytuacjach, musi spełnić szereg wymogów, po których przyznawane są jej stosowne certyfikaty. Przede wszystkim potwierdzają one, że odzież jest w stanie odpowiednio uchronić pracownika przez danym niebezpieczeństwem.

Odzież robocza z założenia stworzona została po to, aby zabezpieczać ciało pracownika przed czynnikami, które nie zagrażają w bezpośredni sposób jemu. Odzież robocza przyznawana jest np. po to, by pracownikowi nie zniszczyła się czy nie ubrudziła jego własna, użytkowana poza godzinami pracy. Do takiej odzieży można zaklasyfikować także ubrania będące częścią kampanii promocyjnej danej marki lub reklamującej dany produkt. Odzież robocza to:

- koszulki,

- koszule,

- bluzy,

- spodnie,

- kombinezony,

- fartuchy,

- kamizelki ostrzegawcze,

- płaszcze,

- kurtki,

 -czapki z daszkiem,

- kapelusze i berety.


Odzież robocza w zależności od pory roku w jakiej jest wykorzystywana może być ocieplana lub nie. Taka odzież głównie produkowana jest z materiałów naturalnych takich jak czysta bawełna czy bawełna z niewielką ilością około 5-10% sztucznych włókien. Dodatek włókien poliestrowych bądź poliamidowych dodaje odzieży elastyczności, dzięki czemu lepiej dopasowuje się ona do sylwetki. Poza bawełną w odzieży pojawiają się także materiały takie jak flanela, polar (w wersji odzieży zimowej), płótno, ortalion, torlen, stylon oraz polipropylen (stosowany jedynie przy odzieży jednorazowego użytku).

 

Odzież ochronna spełnia bardzo wiele różnych zadań. Dlatego odzież taką podzielić można na:

- odzież niepalną

- odzież kwasoodporną

- odzież antyelektrostatyczna

- odzież wodoodporna

- odzież chroniąca przed czynnikami mechanicznymi

- odzież chroniąca przed zimnem

- odzież ostrzegawcza

- ochraniacze konkretnych części ciała (np. głowę, oczy, słuch, stopy itp.).

 

O ile w przypadku odzieży roboczej nie ma wymogu co do idealnego jej dopasowania, o tyle w przypadku odzieży ochronnej dopasowanie takie jest konieczne. Odzież nie może być ani za luźna ani zbyt ciasna, krępująca ruchy.

Wysokiej klasy ubranie robocze i ochronne można znależć tutaj - Odzież, obuwie, artykuły BHP - buty, kurtki, kamizelki, koszulki, kombinezony, spodnie, fartuchy - sklep internetowy Beta24.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz